Актуелности у Поморављу у априлу месецу
Рековац
-Подршка услугама социјалне заштите
Општина Рековац је једна од 125 општина у Србији која је потписала уговор са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања о наменским трансферима, који утврђује услуге социјалне заштите из надлежности општине а које ће се финансирати из буџета Републике Србије.
С обзиром на то да је Рековац општина која спада у четврту групу по степену развијености, наменским трансферима могу да се финансирају следеће услуге социјалне заштите: дневне услуге у заједници (услуга дневног боравка, свратишта и помоћи у кући), услуге смештаја у прихватилиште, услуге подршке за самостални живот, осим услуге становања уз подршку за особе са инвалидитетом, услуге личног пратиоца детету са инвалидитетом као подршка за задовољење основних потреба у свакодневном животу, услуге персоналне асистенције доступне пунолетним лицима са инвалидитетом са процењеним првим или другим степеном подршке, саветодавно-терапијске и социјално-едукативне услуге, осим саветовања и обуке хранитеља и усвојилаца, остале услуге социјалне заштите у складу са потребама и приоритетима јединице локалне заједнице.
Укупан износ средстава, која су општини Рековац по први пут додељена наменским трансферима, је 1.579.873 динара.
КУД “Синђелић” из Свилајнца је недавно свечано, игром и песмом обележио две деценије постојања. Без обзира што корене вуче из певачког друштва “Поклич” које је формирано крајем 19. века, за датум оснивања се узима 1996. година, када је ансамбал званично формиран у оквиру Центра за културу. Од тог дана кроз напорне пробе поносно су у многим местима представљали свој крај и оправдали своје име.
За игре из Старе планине добили су “Гран при” на фестивалу у Бугарској. Такође бележе успехе и дечијег ансамбла на Дечијој фолклорној републичкој смотри у Краљеву, као и у многим другим местима.
На свечаности су учествовала четири дела ансамбла КУД “Синђелић” и то: дечији, припремни, извођачки и ансамбал млађих ветерана који сачињавају неки играчи који су играли од 1996. године у ансамблу.
Параћин
-Одржан други семинар фолклора
У Параћину је у организацији кореографа КУД “ Боки 4 јули” Бранише Милојковића, одржан други семинар фолклора. Ове године одрађивано је 14 игара из Доње Јасенице и Трстеника, а предавач је био Бранко Мастиловић. Учесници семинара су омладински и ђачки фолклори из општине Параћин који су имали прилику да науче игаре из Централне Србије, а свака од 14 игара је имала по 2-3 варијанте. Акценат семинара је да се сачувају старе српске игре.
Тога дана одржан је и хуманитарни концерт за малу Јуцу, чланицу КУД-а из Стрмостена, како би се прикупио новац за њено лечење.
Деспотовац
–Обележавање пола века библиотеке “Ресавска школа”
Жеља да се писана реч сачува и шири у Горњој Ресави, датира још из средњовековне Србије, из давних времена, када је Деспот Стефан Лазаревић сазидао манастир Манасију и тамо основао центар за поправку и преписивање црквених рукописа, чувену “Ресавску школу”.
Званична одлука о оснивању библиотеке донета је 30. марта 1966. године. До 1973.године библиотека је била смештена у згради Дома културе, међутим касније се стационира у згради која и данас отворено и несебично подржава и услужује сваког који цени и чува писану реч.
За свој рад, библиотека је за ових пола века добила највиша признања за развијање библиотечких делатности и ширење културе, као што су Плакета “Mилорад Панић Суреп” 1989. године, као и плакету “ Деспота Стефана Лазаревића”, највише признање општине Деспотовац. Кроз историју библиотека је мењала називе све до 1992. године када добија садашњи назив “Ресавска школа”.
Одлучено је да све што библиотека буде организовала ове године, буде у оквиру обележевања педесет година постојања и рада.
Јагодина
-Дан отворених врата
Полицијска управа (ПУ) у Јагодини, са полицијским станицама У Ћуприји, Деспотовцу, Свилајнцу и Рековцу, уприличила је “Дан отворених врата” за децу из дечијих вртића и ученике основних школа.
Циљ посете деце јагодинских вртића Полицијској управи била је, поред упознавања са радом, и едукација о сигурном и безбедном кретању улицом, начинима како она може да се прође када нема семафора или је он у квару. На импровизованом пешачком прелазу малишани су одмах и показали научено.
Дан отворених врата је догађај који нема само едукативни карактер, већ и забавни, јер деца најбоље уче кроз игру, у чему су им помогли представници ПУ у Јагодини.
–Инвестиција века у области водоснабдевања Јагодине
У Скупштини града Јагодине потписан је уговор о реконструкцији и проширењу изворишта “Рибаре”, из ког се Јагодина и околна села снабдевају водом, чиме ће трајно омогућити да грађани на територији Јагодине увек имају здраву воду за пиће и у довољним количинама.
Вредност пројекта износи 553,5 милиона динара, а финансира се из кредита Немачке развојне банке (КфМ) и донацијом Владе Немачке у износу од 150 милиона динара. Рок за завршетак радова је пет месеци.
–Представа драмске групе Школе “11 мај” у Јагодини
Драмска група Школе са домом за ученике оштећеног слуха и говора “11 мај” из Јагодине, крунисала је свој амбициозни и предани рад на представи “Сами” у препуној сали Дома омладине у Београду. Сала испуњена до последњег места била је највеће признање ученицима на њиховом труду и залагању.
Представа је награђена громогласним аплаузом, а обзиром да је сачињена од јаких емоција са снажном поруком, измамила је и сузе.
Представа “Сами” указује на проблеме са којима се сусрећу особе са сметњама у развоју током свог одрастања. Радња представе прати живот особе оштећеног слуха од рођења па до школских дана и приказује проблеме који се јављају током одрастања особа са сметњама у развоју и са каквим се искушењима, препрекама и недоумицама суочавају током школовања и пружа наду да се свака тешкоћа и препрека може превазићи.
Представа је урађена у форми говора тела и позоришта сенки, а резултат је сарадње школе и драмских педагога и уметника из Центра за креативно одрастање и мултикултуралну сарадњу “Цеком” из Зрењанина.
Ћуприја
-Здравље је највеће богатство
У намери да Ћупричане подстакну да чувају своје здравље, Висока и средња медицинска школа неке од здравствених и превентивних активности, које спроводе у оквиру редовне наставе, пренели су на Градски трг. Грађани Ћуприје су поводом Светског дана здравља могли да провере крвни притисак и добију стручне савете, а од активиста Црвеног крста здравствено-промотивни материјал.
“Здравље је највеће богатство. Свако од нас га има у рукама када се роди. Међутим, постајемо свесни колико смо богати, односно сиромашни, оног тренутка када га изгубимо. Ово је истовремено апел свим грађанима, посебно младим људима, да чувају оно што имају, јер када изгубе , касно је за све”, порука је Зорице Маринковић, директорке Средње медицинске школе.
–Влада Јапана донирала вредну опрему
Висока делегација јапанске амбасаде и Његова екселенција господин Ђуичи Такахара, амбасадор Јапана уручили су Општој болници у Ћуприји вредну медицинску опрему, чиме је званично пуштен у рад Ургентни центар.
Ово није прва донација Владе Јапана ћупријској болници. После савременог мамографа, највећа здравствена установа у Поморављу од пријатеља из Јапана добила је производе најсавременије јапанске технологије: хирушке сетове и апарате за подршку респираторној функцији приликом ургентног транспорта.
Уз добре техничке и кадровске услове, и специјалистичких служби које постоје само у ћупријској болници ( центри за дијализу, рехабилитацију, опекотине. Служба пластичне, максофацијалне и неурохирургије, палијативне јединице), нови Ургентни центар ће због близине ауто-пута, моћи да обезбеди најхитнију и најефикаснију медицинску помоћ у случају акседентних ситуација.
–Моравски мост још увек незаменљив
Санација коловоза на мосту преко Велике Мораве, још једном је актуелизовала највећи проблем на делу пута Р 214 кроз Поморавље, који је алтернатива аутопуту на Коридору 10.
Радове на санацији коловоза преко моста у дужини од 30 метара извели су радници ПЗП “Крагујевац”, на иницијативу Дирекције за изградњу и уређење општине Ћуприја.
У блиској будућности у плану је и санација носећих стубов моста, који је добро зашао у девету деценију.
Мост неће бити проширен, односно неће бити изграђен нови како је то најављено још 2010. године, па би “лек” за недовољну пропусну моћ “Жутог моста” био изградња заобилазнице која би користила сада већ напуштен железнички мост код Ћуприје.