Дана 29.06.2017.године у сали Поморавског управног округа одржана је друга редовна седница Окружног штаба у проширеном саставу са следећим дневним редом:
1. Могући узроци појаве пожара и предузимање мера заштите од пожара на отвореном простору: пољских и шумских пожара, као и предузимање мера заштите од пожара у време жетвених радова
Известилац: Одељење за в/с у Јагодини (Одсек за превентивну заштиту и ВСБ)
2. Стање водоснабдевања
Известилац: Одељење за в/с у Јагодини (Одсек за управљање ризицима и цивилну заштиту)
3. Предузимање мера услед временских непогода, екстрмних температура и појаве суше
Известилац: Одељење за в/с у Јагодини (Одсек за управљање ризицима и цивилну заштиту)
4. Стање епидемиолошке и епизоотиолошке ситуације на територији Поморавског управног округа
Известилац: Завод за јавно здравље Ћуприја, Ветеринарски специјалистички институт Јагодина и Републички ветеринарски инспектор (материјал за седницу припремити у писаној форми)
5. Разно
На Седници су усвојени закључци по тачкама дневног реда:
ЗАКЉУЧАК бр.1
У циљу смањења опасности од пожара на отвореном простору, због прогнозираних високух температура у наредном периоду, потребно је предузимање следећих мера:
1. Локалне самоуправе ће на седницама штабова размотрити и сагледати стање организације и спровођења мера заштите од пожара на сопственој територији, са посебним нагласком на контролу, надзор и спровођење превентивних мера:
– израда и ажурирање Планова заштите од пожара локалних самоуправа, у складу са важећим законским прописима;
– интезивирање информисања и обавештавања грађана о потреби спровођења превентивних мера заштите од пожара, односно о забрани паљења ватре у шумама и на отвореном простору ради спречавања настанка пожара, посебно у периоду високих температура и жетвених радова;
– појачање контроле и надзора у домену сопствених надлежности, посебно депонија, због спречавања појаве пожара који могу угрозити здравље становништва и изазвати загађење животне средине;
– успостављање сарадње са надлежним инспекцијама, Јавним предузећем „Србијашуме“ и другим субјектима који газдују шумама.
2. У случају настанка већих пожара на отвореном простору и у шумским подручјима, у циљу правовременог реаговања, предвидети процедуре пружања потребне логистичке помоћи и по потреби приправност и активирање сопствених субјеката и снага.
3. О стању на територији и спроведеним активностима, за потребе Републичког штаба и Сектора за ванредне ситуације, извештавати Одељење за ванредне ситуације у Јагодини преко Оперативног центра на телефон: 1985 и на E-mail: czoja@mup.gov.rs.
З А К Љ У Ч А К бр. 2
Због прогнозираних високих температура у летњем периоду када се очекује повећана потрошња воде за пиће и техничке воде у свим насељеним местима, могуће је да настану одређени проблеми у водоснабдевању.
1. Ради припрема за решавање евентуалних проблема у водоснабдевању током летњег периода потребно је да локалне самоуправе спроведу следеће активности:
1) Одрже седнице штабова за ванредне ситуације на којима би било размотрено стање постојећих капацитета за водоснабдевање, као и начини, могућности и капацитети за алтернативно снабдевање водом у случају настанка проблема у водоснабдевању;
2) Утврде податаке о броју потенцијално угроженог становништва и сточног фонда у случају недостатка воде за пиће;
3) За праћење водоснабдевања одреде стручно-оперативне тимове или носиоце водоснабдевања са задацима на:
– регулисању приоритета у водоснабдевању (хитне службе, здравствене и просветне установе, јавни објекти, места масовног окупљања итд),
– организацији обезбеђења алтернативног водоснабдевања исправном водом за пиће (цистерне, стационарни резервоари, чесме и др),
– праћењу исправности воде за пиће у сарадњи са Заводом за јавно здравље „Поморавље“ у Ћуприји, са посебним пажњом на јавне чесме које нису везане на системе водоводне мреже и локалне водоводе у месним заједницама, ради очувања стабилне епидемиолошке ситуације у односу на водоснабдевање,
– формирању предлога за рационализацију у водоснабдевању и потрошњи воде;
4) Преко повереника ЦЗ прате стање водоснабдевања у сеоским месним заједницама (недостатак воде за становништво и домаће животиње).
2. Да у случају поремећаја водоснабдевања, извештаје достављају Одељењу за ванредне ситуације у Јагодини преко Оперативног центра на E-mail: czoja@mup.gov.rs и телефон: 1985, са подацима о:
– проблему у водоснабдевању
– броју угрожених домаћинстава и становника
– структури угроженог сточног фонда
– предузетим мерама
– ангажованим снагама и средствима на отклањању проблема
– стању редовних капацитета за водоснабдевање
3. Завод за јавно здравље „Поморавље“ у Ћуприји и надлежна санитарна инспекција, у случају утврђене неисправности воде за пиће и забрани употребе воде за пиће и прирему хране, информисаће одмах Одељење за ванредне ситуације у Јагодини преко Оперативног центра на E-mail: czoja@mup.gov.rs и телефон: 1985.
З А К Љ У Ч А К бр. 3
1. На основу прогнозираних временских услова за наступајући летњи период могуће је да се очекују периоди високих температура, што као последицу може имати појаву суше, а могу се очекивати и временске непогоде са појавом олујних ветрова, града, великих количина падавина у кратком временском периоду, што може да изазове појаву бујичних поплава и друге последице по становништво и материјална добра.
2. У циљу смањења опасности по становништво и материјална добра, као и у циљу правовременог извештавања, налаже се локалним самоуправама:
– да поступају у складу са РХМЗ упозорењима ради припрема за правовремено реаговање у случају потребе за активностима заштите и спасавања;
– да организују обавештавање становништва о могућим опасностима, са упутствима о поступању ако опасност наступи;
– да у случају настанка временских непогода које су изазвале опасност по становништво и материјална добра одмах обавесте Одељење за ванредне ситуације у Јагодини о стању на територији, преко Оперативног центра на E-mail: czoja@mup.gov.rs и телефон: 1985;
– да о ангажовању Комисије за процену штете, одмах обавесте Одељење за ванредне ситуације у Јагодини, а комплетан извештај о насталој штети доставе по завршеном раду Комисије.
З А К Љ У Ч А К бр.4
1. На основу извештаја Завода за јавно здравље „Поморавље“ у Ћуприји, на територији општине Рековац у насељеном месту Белушић у периоду од 10.05 до 28.06.2017. године, регистрована су 4 оболела лица од заразне жутице (Hepatitisa A, шифра B 15.9), Епидемија је пријављена дана 24.05.2017. године. Предузете су све мере на терену у циљу стабилизације стања.
У осталим локалним самоуправама на територији Поморавског управног округа епидемиолошка ситуација је за сада стабилна.
2. Ради праћења стања епидемиолошке ситуације, а у циљу правовременог спровођења мера и задатака из области заштите и спасавања, налаже се следеће:
1) Заводу за јавно здравље „Поморавље“ у Ћуприји – да у случају промена које се односе на епидемиолошку ситуацију на територији Поморавског управног округа; о подацима анализираних узорака воде, онда када се установи неисправност воде; и о другим појавама из домена своје надлежности које могу изазвати последице по становништво, одмах обавести Одељење за ванредне ситуације у Јагодини на телефон 1985 и на E-mail: czoja@mup.gov.rs.
2) Републичкој санитарној инспекцији – да о догађајима који могу да изазову последице или опасност по већи број становника, као што је забрана употребе воде за пиће; и другим појавама из домена своје надлежности које су од значаја за спровођење мера и задатака из области заштите и спасавања, одмах обавести Одељење за ванредне ситуације у Јагодини, на телефон: 1985 и на E-mail: czoja@mup.gov.rs.
3) Локалним самоуправама – да одржавају сталну сарадњу са здравственим установама на својој територији, Заводом за јавно здравље „Поморавље“ у Ћуприји и надлежним инспекцијама, а да у случају поремећаја епидемиолошке ситуације на адекватан начин усмере становништво на придржавање мера које буду прописале стручне службе и о предузетим активностима из своје надлежности одмах обавесте Одељење за ванредне ситуације у Јагодини на телефон 1985 и на E-mail: czoja@mup.gov.rs.
З А К Љ У Ч А К бр.5
1. Усваја се извештај Ветеринарског специјалистичког института „Јагодина“ о епизоотиолошкој ситуацији на територији Поморавског управног округа у периоду од 01.01. до 28.06.2017. године, којим се констатује да у наведеном периоду није било појава епидемија заразних болести животиња, нити је било регистрованих појава зооноза. Епизоотиолошка ситуација на територији Поморавског управног округа је стабилна.
2. Ради праћења стања епизоотиолошке ситуације, а у циљу правовременог спровођења мера и задатака из области заштите и спасавања, обавезују се:
1) Ветеринарски специјалистички институт „Јагодина“ – да у случају промена које се односе на епизоотиолошку ситуацију на територији Поморавског управног округа; спорадичним појавама поремећаја здравственог стања животиња и проблемима везаним за безбедност хране и хране за животиње, одмах обавести Одељење за ванредне ситуације у Јагодини, на телефон: 1985 и на E-mail: czoja@mup.gov.rs.
2) Републичка ветеринарска инспекција – да о догађајима и појавама, из домена своје надлежности, које су од значаја за спровођења мера и задатака из области заштите и спасавања, одмах обавести Одељење за ванредне ситуације у Јагодини на телефон 1985 и на E-mail: czoja@mup.gov.rs.
3) Локалне самоуправе – да у случају појаве заразних болести животиња одржавају сталну сарадњу са надлежним ветеринарским станицама и инспекцијама, као и да на адекватан начин усмере становништво на придржавање мера које буду прописале стручне службе, а о предузетим активностима из своје надлежности одмах обавесте Одељење за ванредне ситуације у Јагодини на телефон 1985 и на E-mail: czoja@mup.gov.rs.