Dana 01.03.2017. godine, u sali Pomoravskog upravnog okruga, održana je prva redovna sednica Okružnog štaba sa sledećim dnevnim redom:
Svečani deo sednice
1. Prezentacija povodom 01.marta, Svetskog dana civilne zaštite – dostignuti nivo izgrađenosti sistema zaštite i spasavanja na teritoriji Pomoravskog upravnog okruga i značaj učešća struktura civilne zaštite u vanrednim situacijama
(prezentaciju priprema Odeljenje za vanredne situacije u Jagodini)
Radni deo sednice
1. Razmatranje aktivnosti i preduzimanje preventivnih i operativnih mera na zaštiti od poplava
1) spremnost svih subjekata koji učestvuju u odbrani od poplava u sklopu jedinstvenog sistema zaštite i spasavanja, sa posebnim osvrtom na spremnost subjekata lokalnih samouprava: spremnost pravnih lica, mehanizacije i ljudstva; stepen izrađenosti lokalnih Operativnih planova za odbranu od poplava na vodama 2. reda; postojanje Godišnjeg programa mera i radova na vodama 2. reda; finansijska sredstva određena u budžetu za prevenciju odbrane od poplava; postojanje Plana zaštite i spasavanja od poplava (izveštava Odeljenje za vanredne situacije u Jagodini)
2) saradnja i koordinacija JVP „Srbijavode“ sa lokalnim samoupravama na organizaciji zaštite od poplava na vodama 1. reda; broj dostavljenih lokalnih Operativnih planova za odbranu od poplava na vodama 2. reda; broj datih mišljenja i predlog za poboljšanje kvaliteta izrađenosti istih u cilju funkcionalnosti i primene- upotrebljivosti u konkretnim situacijama
(izveštavaju predstavnici JVP „Srbijavode“, RJ „Velika Morava“ u Ćupriji i Republički vodni inspektor)
2. Razmatranje stanja klizišta na teritoriji Pomoravskog upravnog okruga
(izveštava Odeljenje za vanredne situacije u Jagodini)
3. Razmatranje aktivnosti i procedura u vezi NUS – neeksplodiranih ubojnih sredstava, sa posebnim osvrtom na preventivne aktivnosti i postupke prilikom pronalaska ove vrste ubojnih sredstava u cilju sprečavanja posledica po stanovništvo na teritoriji Pomoravskog upravnog okruga
(izveštava Odeljenje za vanredne situacije u Jagodini)
Na sednici je doneto ukupno 3 Preporuke.
P R E P O R U K A br.1
A) Kako se u prolećnom periodu može očekivati pojava poplava usled većih količina padavina, potrebno je da lokalne samouoprave preduzimu sve preventivne i operativne aktivnosti u cilju smanjenja i ublažavanja posledica od poplava po stanovništvo, materilajna i kulturna dobra i zaštitu životne sredine.
B) Radi pravovremenih priprema za odbranu od poplava preporučuje se da lokalne samouprave preduzmu sledeće:
– održe sednice štabova za vanredne situacije na kojima će razmotriti spremnost struktura za odbranu od poplava iz svoje nadležnosti (spremnost osposobljenih pravnih lica, ljudstva i mehanizacije);
– blagovremeno izrade i donesu Godišnji program mera i radova na smanjenju rizika od poplava i lokalni operativni planovi za odbranu od poplava, a po donošenju iste dostave Odeljenju za vanredne situacije u Jagodini i nadležnom vodoprivrednom preduzeću
– u budžetu predvide sredstva za preventivne mere odbrane od poplava.
V) U cilju kvalitetne izrade lokalnih operativnih planova, preduzmu potrebne mere za unapređenje istih, u skladu sa donetim mišljenjem i datim instrukcijama nadležnog vodoprivrednog preduzeća i obavezama definisanim Zakonom o vodama i Opštim planom odbrane od poplava za period od 2012 do 2018 godine.
G) U slučaju neposredne i nastupajuće opasnosti od poplava postupe u skladu sa lokalnim operativnim planom i sarađuju sa JVP „Srbijavode“, RJ„Velika Morava“ u Ćupriji, radi preduzimanja zajedničkih aktivnosti odbrane od poplava na vodotokovima 1. reda.
D) Vrše obaveštavanje stanovništva o mogućim opasnostima od poplava, kao i o načinu postupanja dok opasnost traje.
Đ) O stanju na teritoriji, sprovedenim aktivnostima i angažovanim snagama i sredstvima, za potrebe Republičkog štaba i Sektora za vanredne situacije, izveštaje dostavljaju Odeljenju za vanredne situacije u Jagodini preko Operativnog centra na telefon: 1985 i na E-mail: czoja@mup.gov.rs.
P R E P O R U K A br.2
U nastupajućem peridu, zbog očekivanih većih količina padavina, moguće je aktiviranje evidentiranih klizišta i nastanak novih klizišta, pa je potrebno preduzeti sledeće:
A) Preko poverenika i zamenika poverenika civilne zaštite u mesnim zajednicama pratiti stanje klizišta, radi pravovremenog preduzimanja aktivnosti iz nadležnosti lokalnih samouprava i štabova za vanredne situacije.
B) U slučaju aktiviranja klizišta koja ugrožavaju stambene objekte, stanovništvo i infrastrukturu, preduzeti sve mere zaštite kako bi se umanjile posledice po ljude i materijalna dobra (pomeranje, izmeštanje, zbrinjavanje i dr).
V) Redovno obaveštavati stanovništvo o mogućim opasnostima, kao i o načinu postupanja dok opasnost traje.
G) Voditi ažurnu evidenciju o broju postojećih i novonastalih klizišta, potencijalno ugroženom stanovništvu i infrastrukturi na teritoriji lokalnih samouprava.
D) O stanju na teritoriji i sprovedenim aktivnostima, za potrebe Republičkog štaba i Sektora za vanredne situacije, izveštavati Odeljenje za vanredne situacije u Jagodini preko Operativnog centra na telefon: 1985 i na E-mail: czoja@mup.gov.rs.
P R E P O R U K A br.3
U cilju sprečavanja i smanjenja posledica po stanovništvo na teritoriji Pomoravskog okruga prilikom pronalaska neeksplodiranih ubojnih sredstava – NUS, predlažemo svim lokalnim samoupravama sledeće:
A) Da u cilju preventivnog delovanja, na javnim mestima i mestima gde se okuplja veći broj građana, kao i na mestima gde su u dosadašnjem periodu često pronalažena pomenuta sredstva (deponije i slično), istaknu Obaveštenje za građane o načinu postupanja prilikom pronalaska neeksplodiranih ubojnih sredstava – NUS.
B) Da u cilju informisanja što većeg broja građana, ovo obaveštenje bude istaknuto i na zvaničnim sajtovima lokalnih samouprava.
V) Obaveštenje za građane o načinu postupanja prilikom pronalaska neeksplodiranih ubojnih sredstava – NUS, izrađeno od strane Odeljenja za vanredne situacije u Jagodini, čini sastavni deo ove preporuke.
OBAVEŠTENJE ZA GRAĐANE
O NAČINU POSTUPANJA PRILIKOM PRONALASKA NEEKSPLODIRANIH UBOJNIH SREDSTAVA – NUS (BOMBE, MUNICIJA, GRANATE i slično ) i PROTIVGRADNIH RAKETA
1. NE DIRATI, NE POMERATI I NE UZIMATI PRONAĐENA SREDSTVA SA MESTA PRONALASKA.
2. ODMAH OBAVESTITI MUP NA BROJ 192 ili 1985.
3. PO MOGUĐSTVU SREDSTVO OBELEŽITI VIDLJIVIM ZNAKOM.
4. OSTATI U BLIZINI PRONAĐENOG SREDSTVA DOK POLICIJA NE STIGNE.
POMERANJE I UZIMANJE NEEKSPLODIRANIH UBOJNIH SREDSTAVA PREDSTAVLJA OPASNOST ZA VAS I VAŠU OKOLINU!
MUP REPUBLIKE SRBIJE
SEKTOR ZA VANREDNE SITUACIJE
ODELJENJE ZA VANREDNE SITUACIJE U JAGODINI