Губар (Lymantria dispar L.) највећа је штеточина лишћарских шума и воћњака, а у годинама градације и свег биља које му је доступно. Главна карактеристика ове штеточине је појава цикличног пренамножења (градације). Карактеристично је да с пролећа ларве овог инсекта започињу брст лисне масе, што доводи до слабљења виталности стабала, губитка прираста, приноса, напада секундарних штеточина, уланчавања штета, и сушења на великим површинама.
Одредбом члана 42. Закона о шумама („Службени гласник РС“, бр. 30/10 и 93/12), утврђена обавеза сопственика и корисника шума да прате утицај биотичких и абиотичких чинилаца на здравствено стање шума и благовремено предузимају мере на заштити шума, а чланом 44. став 3. истог закона, сопственик односно корисник шума дужан је да у праћењу здравственог стања и спровођењу мера заштите шума од биљних болести и штеточина поступа у складу са препорукама и предлозима правног лица које врши поверене послове од јавног интереса у области дијагностике штетних организама и заштите здравља шумског биља (Институт за шумарство, Београд и Институт за низијско шумарство и животну средину, Нови Сад).
На територији Поморавског-управног округа , у току лета и јесени 2012. године констатовано је појачано присуство губара, који је своја легла положио на великим површинама шума. Интензитет напада је слаб и средњи. У циљу смањења штета, на шумском дрвећу, воћњацима и повртарским културама, један од начина сузбијања је механичко уништавање положених јајних легала, на стаблима шумског дрвећа (најчешће храст, цер, граб, буква и др.), стругањем јајних легала са коре дрвета, сакупљањем и спаљивањем. Ова акција ефикасно може да се спроводи, до половине априла 2013. године, односно до почетка пиљења гусеница-ларви.
Јајна легла губара примећена су и регистрована у државним шумама, којима газдује ЈП. „Србијашуме“, ШГ. „Јужни Кучај“ Деспотовац, на површини од 591,00 ха и у шумама сопственика на површини од 263,00 ха.
Сопственици шума – приватна лица власници шума, су преко службе ЈП. „Србијашуме“, ШГ. „Јужни Кучај“ Деспотовац, која врши стручни надзор у њиховим шумама, обавештена о обвези, времену и начину уништавања јајних легала губара.
До 20. марта вршено је механичко уништавање јајних легала губара на површини од 359,00 ха државних шума. Републички шумарски инспектори врше контролу спровођења мера механичког сузбијања губара. Акција се наставља!
Погледајте флајер За здраве шуме Србије!