Дана 01.03.2017. године, у сали Поморавског управног округа, одржана је прва редовна седница Окружног штаба са следећим дневним редом:
Свечани део седнице
1. Презентација поводом 01.марта, Светског дана цивилне заштите – достигнути ниво изграђености система заштите и спасавања на територији Поморавског управног округа и значај учешћа структура цивилне заштите у ванредним ситуацијама
(презентацију припрема Одељење за ванредне ситуације у Јагодини)
Радни део седнице
1. Разматрање активности и предузимање превентивних и оперативних мера на заштити од поплава
1) спремност свих субјеката који учествују у одбрани од поплава у склопу јединственог система заштите и спасавања, са посебним освртом на спремност субјеката локалних самоуправа: спремност правних лица, механизације и људства; степен израђености локалних Оперативних планова за одбрану од поплава на водама 2. реда; постојање Годишњег програма мера и радова на водама 2. реда; финансијска средства одређена у буџету за превенцију одбране од поплава; постојање Плана заштите и спасавања од поплава (извештава Одељење за ванредне ситуације у Јагодини)
2) сарадња и координација ЈВП „Србијаводе“ са локалним самоуправама на организацији заштите од поплава на водама 1. реда; број достављених локалних Оперативних планова за одбрану од поплава на водама 2. реда; број датих мишљења и предлог за побољшање квалитета израђености истих у циљу функционалности и примене- употребљивости у конкретним ситуацијама
(извештавају представници ЈВП „Србијаводе“, РЈ „Велика Морава“ у Ћуприји и Републички водни инспектор)
2. Разматрање стања клизишта на територији Поморавског управног округа
(извештава Одељење за ванредне ситуације у Јагодини)
3. Разматрање активности и процедура у вези НУС – неексплодираних убојних средстава, са посебним освртом на превентивне активности и поступке приликом проналаска ове врсте убојних средстава у циљу спречавања последица по становништво на територији Поморавског управног округа
(извештава Одељење за ванредне ситуације у Јагодини)
На седници је донето укупно 3 Препоруке.
П Р Е П О Р У К А бр.1
А) Како се у пролећном периоду може очекивати појава поплава услед већих количина падавина, потребно је да локалне самоуоправе предузиму све превентивне и оперативне активности у циљу смањења и ублажавања последица од поплава по становништво, материлајна и културна добра и заштиту животне средине.
Б) Ради правовремених припрема за одбрану од поплава препоручује се да локалне самоуправе предузму следеће:
– одрже седнице штабова за ванредне ситуације на којима ће размотрити спремност структура за одбрану од поплава из своје надлежности (спремност оспособљених правних лица, људства и механизације);
– благовремено израде и донесу Годишњи програм мера и радова на смањењу ризика од поплава и локални оперативни планови за одбрану од поплава, а по доношењу исте доставе Одељењу за ванредне ситуације у Јагодини и надлежном водопривредном предузећу
– у буџету предвиде средства за превентивне мере одбране од поплава.
В) У циљу квалитетне израде локалних оперативних планова, предузму потребне мере за унапређење истих, у складу са донетим мишљењем и датим инструкцијама надлежног водопривредног предузећа и обавезама дефинисаним Законом о водама и Општим планом одбране од поплава за период од 2012 до 2018 године.
Г) У случају непосредне и наступајуће опасности од поплава поступе у складу са локалним оперативним планом и сарађују са ЈВП „Србијаводе“, РЈ„Велика Морава“ у Ћуприји, ради предузимања заједничких активности одбране од поплава на водотоковима 1. реда.
Д) Врше обавештавање становништва о могућим опасностима од поплава, као и о начину поступања док опасност траје.
Ђ) О стању на територији, спроведеним активностима и ангажованим снагама и средствима, за потребе Републичког штаба и Сектора за ванредне ситуације, извештаје достављају Одељењу за ванредне ситуације у Јагодини преко Оперативног центра на телефон: 1985 и на E-mail: czoja@mup.gov.rs.
П Р Е П О Р У К А бр.2
У наступајућем периду, због очекиваних већих количина падавина, могуће је активирање евидентираних клизишта и настанак нових клизишта, па је потребно предузети следеће:
А) Преко повереника и заменика повереника цивилне заштите у месним заједницама пратити стање клизишта, ради правовременог предузимања активности из надлежности локалних самоуправа и штабова за ванредне ситуације.
Б) У случају активирања клизишта која угрожавају стамбене објекте, становништво и инфраструктуру, предузети све мере заштите како би се умањиле последице по људе и материјална добра (померање, измештање, збрињавање и др).
В) Редовно обавештавати становништво о могућим опасностима, као и о начину поступања док опасност траје.
Г) Водити ажурну евиденцију о броју постојећих и новонасталих клизишта, потенцијално угроженом становништву и инфраструктури на територији локалних самоуправа.
Д) О стању на територији и спроведеним активностима, за потребе Републичког штаба и Сектора за ванредне ситуације, извештавати Одељење за ванредне ситуације у Јагодини преко Оперативног центра на телефон: 1985 и на E-mail: czoja@mup.gov.rs.
П Р Е П О Р У К А бр.3
У циљу спречавања и смањења последица по становништво на територији Поморавског округа приликом проналаска неексплодираних убојних средстава – НУС, предлажемо свим локалним самоуправама следеће:
А) Да у циљу превентивног деловања, на јавним местима и местима где се окупља већи број грађана, као и на местима где су у досадашњем периоду често проналажена поменута средства (депоније и слично), истакну Обавештење за грађане о начину поступања приликом проналаска неексплодираних убојних средстава – НУС.
Б) Да у циљу информисања што већег броја грађана, ово обавештење буде истакнуто и на званичним сајтовима локалних самоуправа.
В) Обавештење за грађане о начину поступања приликом проналаска неексплодираних убојних средстава – НУС, израђено од стране Одељења за ванредне ситуације у Јагодини, чини саставни део ове препоруке.
OБАВЕШТЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ
О НАЧИНУ ПОСТУПАЊА ПРИЛИКОМ ПРОНАЛАСКА НЕЕКСПЛОДИРАНИХ УБОЈНИХ СРЕДСТАВА – НУС (БОМБЕ, МУНИЦИЈА, ГРАНАТЕ и слично ) и ПРОТИВГРАДНИХ РАКЕТА
1. НЕ ДИРАТИ, НЕ ПОМЕРАТИ И НЕ УЗИМАТИ ПРОНАЂЕНА СРЕДСТВА СА МЕСТА ПРОНАЛАСКА.
2. ОДМАХ ОБАВЕСТИТИ МУП НА БРОЈ 192 или 1985.
3. ПО МОГУЂСТВУ СРЕДСТВО ОБЕЛЕЖИТИ ВИДЉИВИМ ЗНАКОМ.
4. ОСТАТИ У БЛИЗИНИ ПРОНАЂЕНОГ СРЕДСТВА ДОК ПОЛИЦИЈА НЕ СТИГНЕ.
ПОМЕРАЊЕ И УЗИМАЊЕ НЕЕКСПЛОДИРАНИХ УБОЈНИХ СРЕДСТАВА ПРЕДСТАВЉА ОПАСНОСТ ЗА ВАС И ВАШУ ОКОЛИНУ!
МУП РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
СЕКТОР ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ
ОДЕЉЕЊЕ ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ У ЈАГОДИНИ